Uluslararası Inner Wheel 18. Konvansiyonu, 17 – 18 Nisan 2021 tarihlerinde gerçekleşti. Hindistan’ın Jaipur şehrinde yapılması planlanan Konvansiyon, Pandemi sebebi ile ilk kez sanal ortamda yapıldı. Hindistan’ın ev sahipliği ve Dünya Başkanı Bina Vyas’ın önderliğinde gerçekleşti. Her üç yılda bir yapılan, bu yıl da Hindistan’ın Jaipur şehrinden sanal olarak yapılan 18. Uluslararası Inner Wheel Konvansiyonu’na, sanal ortamda Dünyadan 70 Ülke ve 4400 üye katıldı.


Bu büyük organizasyona, Türk Inner Wheel üyeleri olarak, katılarak ülkemizi temsil ettik. Ayrıca Konvansiyonda, Türkiye’yi Uluslararası platformda temsil eden, Uluslararası Direktörümüz Nur Üstaş ve Ulusal Temsilcimiz İclal Kardıçalı, toplantıda yaptıkları konuşmalar ile Ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek bizleri gururlandırdılar.

Her üç yılda bir farklı ülkelerin organize ettiği Uluslararası Inner Wheel Konvansiyonu gerçekleşmektedir. 2012 yılında yapılan 15. Uluslararası Inner Wheel Konvansiyonu’na Türkiye ev sahipliği yapmıştır. İstanbul’da düzenlenen Konvansiyonda, Türk Kadınları olarak ülkemiz en iyi şekilde temsil edilmiş ve uluslararası platformda büyük ses getirmiştir.

Üyesi olduğumuz Inner Wheel, ilk olarak 1924 yılında İngiltere’nin Manchester Şehrinde Rotaryen eşleri tarafından kurulmuş ve 100. Yılını kutlamaya hazırlanan Dünyanın en büyük Kadın Hizmet Organizasyonu olan bir Sivil Toplum Kuruluşudur. Bizler Türk Inner Wheel’leri olarak, Dünya’da 104 Ülkede, 3979 Kulüp ve yaklaşık         108 614 Inner Wheel üye sayısıyla, büyük bir Sivil Toplum Kuruluşunun üyeleriyiz.

Ülkemiz, 6 Haziran 1996’da Bölge kurma hakkını elde etmiş ve Uluslararası Inner Wheel’de Bölgesi olan ülkeler arasına girmiştir. İlk önce 242.Bölge (İstanbul ve civarı) olarak yerini almıştır. 2009 yılında ise 2.Bölgemiz kurulmuş, 244. Bölge (İzmir ve civarı) olarak yerini almıştır. Uluslararası platformda, Türkiye olarak 242. ve 244. Bölge Federasyonu olmak üzere 2 bölge ve toplam 16 kulüp ile faaliyetteyiz.

Türkiye Inner Wheel aynı zamanda, federasyon olmayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki 5 kulüp ve 200’den fazla üyeyle ortak projeler de gerçekleştirmektedir.

Amacımız, Kadınların toplum içerisindeki haklarını korumak, özellikle kız çocukları olmak üzere, çocukların eğitimlerine destek olmak, topluma başarılı bireyler kazandırmak, yaşlılarımıza sahip çıkmak, sağlık sektöründe gerekli olan eksikleri tamamlamak ve ihtiyaç sahiplerine yardımlarımızı ulaştırarak az da olsa hayatlarına dokunabilmek, Gerçek Dostluğu ve Kişisel Hizmet İdeallerini Teşvik Etmek ve Topluma faydalı olmak, Uluslararası Anlayışı Güçlendirmektir.

Dünyanın her yerinden kadınların Inner Wheel’in bir parçası olmayı seçmelerinin pek çok nedeni var, bu büyük Organizasyona katılmakla, üyelerin, liderlik, takım çalışması ve iletişim becerilerini geliştirmeleri, ayrıca, arkadaşlık, dostluk ve sevgiye dayalı bir topluluğun parçası olmaları, topluma hizmet etmeleri, gibi nedenleri de sıralayabiliriz.

yilmazparlar@yahoo.com

5 thoughts on “Wheel 18. Konvansiyonu”

Bir cevap yazın