Rugby Şampiyonaya Bodrum Belediyesi Evsahipliği

Güç geliştiren, esnekliği artıran, kardiyovasküler sistemini iyileştiren, özgüven artıran, cesaret, zindelik, takım çalışması ve birlikteliği teşvik eden, kemik yoğunluğunda artışlar sağlıyan, disiplin oluşturan, stres azaltan, direnç oluşturmaya yardımcı olan, zihinsel durumu iyileştiren, hız ve dayanıklılık geliştiren gibi daha pek çok olumlu spor olan rugby sporuna Bodrum’lular yoğun ilgi gösterdi


Bodrum Belediyesi, BOTAV ve Türkiye Rugby Ligi Derneği işbirliği ile Mumcular Hüseyin Akar Spor Tesisleri’nde gerçekleştirilen rugby şampiyonasında Hollanda Milli Takımı kazanırken, Türk Milli Takımı üçüncü oldu.

1800’lü yıllarda İngiltere’de geliştirilen rugby Avustralya, Güney Afrika, Avrupa ve Amerika gibi ülkelerde popülerlik kazanan uluslararası bir spor haline geldi. İster eğlence amaçlı ister rekabet amaçlı oynansın, rugby sağlıklı ve formda kalmak için harika bir spor.

Rugby’nin açıkça tanımlanmış oyun kuralları vardır. Oynayanlara kurallara göre oynamanın önemini ve ahlakı, etik, adil oyun hakkında öğrendikleri anlamına gelir.

Rugby, oyunculara kendilerine meydan okumalarına yardımcı olur. 

Oynayan hedef belirlemenin ve kendilerine meydan okumanın değerini öğrendiğinde, bu onları bir ömür boyu başarmak için hazırlamaya yardımcı olur.

Çocuklar genel olarak önceki nesiller kadar aktif değiller ve rugby oynamak bu sorunu ortadan kaldırmanın harika bir yolu. Daha da önemlisi, ne kadar genç yaşta spor yapmaya başlarlarsa, yaşlandıkça sağlıklı bir fiziksel aktivite düzeyini sürdürme olasılıkları o kadar artar.

Bununla birlikte, rugby oynamanın fiziksel faydaları, zindeliğin ötesine geçer. Rugby gibi oyunlar, özellikle yaşlandıkça çocukların aktif kalmasına yardımcı olmak için idealdir. Ancak aynı zamanda el-göz koordinasyonu, esneklik, güç ve dayanıklılık gibi temel fiziksel becerileri geliştirmeleri için de harika bir yoldur. Rugby, fiziksel olarak zorlayıcı bir spordur ve oyunun gerektirdiği beceri ve tekniklerin kombinasyonu, sağlıklı çocukların gelişmesi için önemlidir.

İşte göz ardı edilen böylesine faydalı spora, şampiyona, Bodrum belediyesi destek vermekle örnek teşkil etmiştir. Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı İlknur Ülküm Seferoğlu’na bundan sonra desteklerinize devam edecekmisiniz sorumuza elbetde edebileceklerini söyledi. Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı İlknur Ülküm Seferoğlu maç seronomilerinde Hakeme ve Takım kaptanlarına Bodrum hatırası takdim etdi.

Türkiye Rugby Ligi Derneği Başkanı Gürol Yıldız ile yaptığımız röportajda bu sporu özellikle Bayanların yapması gerektiğinin altını kalın  çizdi. Başkan Gürol Yıldız Dünya ülkeleri takımlarında oynayan oyuncularımızı bularak takıma dahil etdiklerini gün geçtikce takımın gücünün artığını ifade etdi.

Pakistan orijinli, İngiliz Doğumlu ve vatandaşı olan, Türkiye sevdalısı “Reach Technical” geri dönüşüm makineler üreten fabrika sahibi ve “Save Planet Earth” Başkanı İmran Ali’nin Bodrum’da yanan ormana 5000 fidan dikme etkinliğine, Save Planet Earth ‘nin Avrupa Rugby Şampiyonası’na sponsor olduğu Türk Rugby Takımı oyuncuları ve Hollanda, Çekya, Malta oyuncularıda katıldılar. SPE’nin aynı zamanda iklim ortağı olduğu bahsi geçen spor etkinliği, karbon nötr bir etkinlik olarak öne çıktı.

yimazparlar@yahoo.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.