“Sığınmacıları Hukukun İçinde Geri Göndereceğiz”

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, kamuoyuna yaptığı önemli bir video açıklamasıyla Türkiye’nin gündemini bir kez daha sarsacak açıklamalarda bulundu. İşte Özdağ’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

Stratejik Göç Mühendisliğine Karşı Mücadele

Zafer Partisi’nin son üç yılda, Türkiye’ye yönelik stratejik göç mühendisliğine karşı verdiği mücadelenin Türk kamuoyunda büyük takdir topladığını belirten Özdağ, partisinin bu konuda kararlı duruşunu sürdürdüğünü vurguladı. Özdağ, “Zafer Partisi’ne oy versin, vermesin; AK Parti, MHP, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve diğer partilere oy veren seçmenlerimiz, sığınmacıların ve kaçakların vatanlarına yollanması konusundaki görüşümüzü güçlü bir şekilde desteklediler” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Esad ile Görüşme Açıklaması

Özdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşme ihtimaline dair açıklamasına dikkat çekerek, “Erdoğan, yıllardan beri şeytanlaştırdığı Esad ile eski günlerde olduğu gibi görüşebileceğini ifade etti” şeklinde konuştu. Bu gelişmenin, Zafer Partisi’nin mücadelesinin bir sonucu olduğunu belirtti.

Gaziantep’te Sığınmacı Tepkisi

Özdağ, Gaziantep’te 41 sivil toplum örgütünün “Yeter artık, Gaziantep bu yükü taşıyamıyor” şeklinde rapor hazırladığını ve Gaziantep Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlarının bu duruma tepki gösterdiğini ifade etti. Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı’nın geniş bir kampanya başlatarak kaçak Suriyelileri vatanlarına göndermeye yönelik adımlar attığını söyledi.

Suriye’nin Kuzeyinde Artan Saldırılar

Son dönemde Türkiye’nin kontrol ettiği bölgelerde Türk tırlarına ve birliklerine yönelik saldırıların arttığını belirten Özdağ, bu saldırıların arkasında Türkiye’nin Suriye ile ticaret yapmasını ve Suriyelileri geri göndermesini engellemeye yönelik girişimler olduğunu ifade etti.

Kayseri’de Yaşanan Olaylar

Kayseri’de bir Suriyelinin altı yaşındaki bir çocuğa yönelik taciz girişiminin ardından olayların kontrolden çıktığını belirten Özdağ, vatandaşları provokasyonlara karşı uyardı. “Öfkenizi sokağa değil sandığa yönlendirin” diyerek vatandaşları sağduyuya davet etti.

“Vatanı Savunacağız, Ama Doğru Şekilde”

Zafer Partisi’nin hukukun içinde kalarak mücadelesini sürdüreceğini vurgulayan Özdağ, “Bu insanları vatanlarına hukuk içerisinde, Türk devletine ve Türk milletine yakışır bir şekilde yollayacağız. Bunun yolu sokakta şiddet değil, sandıkta oydur” dedi.

Provokasyonlara Karşı Tedbir

Özdağ, provokasyon girişimlerine karşı il başkanlarına talimat verdiğini ve bu girişimleri yakından takip ettiklerini belirtti. “Devlet bizim devletimiz, ülke bizim ülkemiz. Türkiye bizim vatanımız. Hep birlikte bu vatana sahip çıkacağız” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Zafer Partisi’nin kararlı duruşu ve lideri Ümit Özdağ’ın açıklamaları, Türkiye’de sığınmacı politikasına yönelik tartışmaların yeniden alevlenmesine yol açacak gibi görünüyor. Özdağ’ın sözleri, Türkiye’nin gelecekteki sığınmacı politikasını şekillendirecek önemli ipuçları içeriyor.

yilmazparlar@yahoo.com