UTİKAD Kadın Gücüne İnandı

Kadınların güçlü bir yetenek olarak tanımlanmasıyla meyvesini verdi.

15 Eylül 2021 Çarşamba günü Hilton İstanbul Bomonti Hotel & Conference Center’da  UTİKAD 38. Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısında, oylama sonucu; Erkeklerin egemen olduğu lojistik sektöründe Yönetim Kurul Başkanlığına Ayşem Ulusoy getirildi 

Kadınlar dünya nüfusunun yaklaşık yarısını temsil etmesine rağmen, kelimenin tam anlamıyla Dünyayı hareket ettiren, erkeklerin egemen olduğu Lojistik Tedarik zinciri sektördeki rolleri çok az boyutda kalmaktadır.

Bununla birlikte, son yıllarda çeşitlilik ve kapsayıcılık üzerine, özellikle de cinsiyet eşitliğine amansız odaklanma mevcutdur.

Kadınlar, meşhur cam tavanı kırıyor ve o zamana kadar erkek kalesi olarak kabul edilen alanlarda kendilerine önemli bir rol buluyorlar.

Tedarik Zinciri oyunu değiştirenleri, Kadına rol verenleri kutluyoruz

 

Kadınlar, çoğu gelişmiş pazarda işgücünün istenen seviyelerde olmamasıdır. Tedarik zinciri organizasyonlarında işgücünün az bir kısmı kadındır ve liderlik pozisyonlarına bakıldığında bu sayı daha da düşmektedir.

Kadınları liderlik rollerinde benimseyen şirketler, onların önemli katkılarının farkındadır. Bu nedenle kadınların yöneticilik rolü üstlenmesinde kayda değer artışlar yaşanmaktadır. Kadınlar tüm sektördeki her tür şirkette hayati roller oynamaktadır.

Lojistikte çalışmayı neden seviyorlar.

Teknoloji ve yenilik için zengin bir hedef olan sektörde, yapılacaklar listesinin gerçeğe dönüştüğü tüm hepsinin bir parçası olmak gurur veriyor. Sürekli gelişen tedarik zinciri endüstrisinde, Lojistikte olmak heyecan veriyor.

 Dijital dönüşüme oldukça aşinalar.

Tedarik zincirindeki büyük miktardaki veriden elde edilen bilgilerle ürünler daha da fazla değer sağlamaktadır. Lojistik sektöründe dijitalleşmede çok fazla fırsat var.  Teknolojinin cinsiyete karşı bir önyargısı yoktur, işbirliği ve herhangi birinden gelen girdilerle geliştirilebilir. Risk alan kişileri ve yaratıcı düşünürleri barındırır.

Duygusal zeka, ilişki kurma becerileri ve çözüm odaklı bir zihniyet gerektirir. Kadınlar olarak katkıda bulunma yetenekleri sınırsızdır. Cinsiyete göre değil  ve sektörü ileriye taşıma yetenenekleriyle tanımlanmaktadır.

Liderlik kariyer hedefleri olan kadınlar için lojistik sektöründe çok fazla fırsat olduğu gerçeği

Lojistik sektörü dikkat, itici güç, zihinsel dayanıklılık ve mükemmele yakın iletişim becerileri gerektirir.

Kadınlar gereksinimlere odaklanarak işin getirdiği zorlukların üstesinden geliyorlar.

Genel kurul konuşmasında, Lojistikte birden fazla şapka takan Yeni Başkan Ayşem Ulusoy yalın ve açık konuşmasıyla, geniş üye ağını etkileyerek hem kişisel hem de kadınların fırsatları olabileceğini gösterdi

Kalıbı Kırmaya Devam

Sektör genellikle erkeklerin egemen olduğu bir alan olarak görülse de, öncü kadınlar, lider ve yapıcı olarak güçlü konumlarda istikrarlı bir şekilde temsil edilmeye devam ederek, lojistik alanında artan rolleriyle, paha biçilmez katkılarda bulundular.

Güç çarpanı, lojistik sektöründe ve genel olarak toplumda kadınları nasıl dahil ettiğimize ve onlardan nasıl yararlandığımıza yönelik zihniyet değişikliğidir.

Kadınlar neden lojistikte çalışmalı?

Çok sayıda bilimsel araştırma, işgücündeki cinsiyet çeşitliliğinin yalnızca işbirliğini, anlayışı ve hoşgörüyü teşvik etmekle kalmayıp aynı zamanda rekabet gücünü, üretkenliği ve kurumsal sosyal sorumluluğu da desteklediğini göstermiştir.

Sektör yelpazesinin diğer ucunda, ağırlıklı olarak hizmet ve idari pozisyonlarda bulunan kadınlar başarı için sektörün her alanına enjekte edilmelidir. İstihdam eşit olmalıdır. Yönetimde cinsiyet eşitliği fırsat eşitliği sağlanmalıdır.

yilmazparlar@yahoo.com

3 thoughts on “UTİKAD Başkanı Ayşem Ulusoy Oldu”

Bir cevap yazın