Umut Notaları Projesi İmzalandı

Institut français Türkiye (IFT) ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ,Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Herve Magro’nun da hazır bulunduğu, 06 Temmuz 2023 Perşembe günü İstanbul’daki Fransız Sarayı’nda yapılan “Umut Notaları” projesinin tanıtım toplantısı sonrası protokol imzalandı.

Sayısız, kültür projeleri, kaliteli etkinlikleri ile sanat dünyasına hizmet veren Institut Français Türkiye Genel Direktörü Sylvie Lemasson ve sanata destek mekanizmalarını harekete geçiren, sanatların desteklenmesinde ve finansmanında sanatın desteklenmesi fonlarına katlıları yadsınamaz olan İKSV adına İKSV Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Gürer aralarında piyanist Can Çakmur’un olduğu projenin anlaşma protokolünü imzaladı.

6 Şubat 2023’te bu yüzyılın en büyük felaketlerinden biri olarak, ülkemizde meydana gelen iki yıkıcı depremin ardından, milyonlarca insanı etkileyen, evsiz bırakan çok üzücü olayda, hayatta kalanların barınak ve yiyeceğe erişimine yurt içi ve yurt dışı pek çok yardım elleri uzandı.

Fiziksel sağlıkla beraber ruhsal, zihinsel sağlığın zarar görmesi, iyileştirme kapsamında, sanatçıların yardım çağrısına yanıt vermek amacıyla, elli yılı aşkın bir süredir İstanbul Film, Klasik Müzik, Caz ve Tiyatro Festivalleri ile İstanbul Sanat Bienali gibi Türkiye’nin en önemli uluslararası etkinliklerini düzenleyen, kâr amacı gütmeyen özel bir kurum olan İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı, aralarında Hatay (Antakya), Kahramanmaraş ve Adıyaman’ın da bulunduğu depremden etkilenen on bir ilde bulunan, üniversite bölümleri ve müzik okulları öğrencileri için bir dayanışma projesi başlatıyor.

Institut français Türkiye (IFT) ile birlikte İKSV ve özel ortakları, mümkün olduğunca çok kişiye enstrüman bağışlamak istiyor. 

Fransız Metz-Grand Est Ulusal Orkestrası, bu dayanışma girişimini büyütmek için 6 Temmuz’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle CRR Konser Salonu’nda dayanışma konser geliri “Umut Notları” projesine bağışlanacak. 

Bu konser, Gautier Capuçon, Ibrahim Maalouf veya Ophélie Gaillard gibi ünlü Fransız sanatçıları harekete geçirecek olan ve halen yapım aşamasındaki daha büyük bir sanatsal programın ilk aşaması olacak. 

Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Herve Magro Umut Notaları projesinin lansmanındaki açılış konuşmasında; 

Umut Notları projesinin lansman konferansı için hepiniz Palais de France’a hoş geldiniz diyerek  “Şimdiye kadar olağanüstü bir çalışma yürütüldü ve somut neticeler elde edildi. Bu proje, Türkiye ile Fransa arasındaki işbirliğini ortaya koymuş oldu. Bir an önce umut notalarının yükselmesini istiyor, depremden etkilenen bölgelere katkıda bulunmayı umuyoruz.Türkiye’deki yeniden kültürel inşa sürecine destek vereceğiz. Ünlü Fransız şarkıcı Zaz’ın da projeye destek verecek. Bugün Fransız ve Türk kültürü bir araya geliyor, hem kalben hem de fiilen birlikte hareket ediyoruz.” dedi

İKSV Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Gürer proje hakkında özet bilgiler paylaştı.

Soru cevap bölümünde sorumuzu yönlendirdiğimiz Metz Kültür başkanlığına Unesco tarafından Kültür şehri Metz gibi bir Hatay görmek istediğimizi kendim adına aktardım.

Gerçektende; Kültürel sermaye birikimi ve ekonomik kalkınma arasında anlamlı bir bağ olduğu muhakkakdır. Pek çok ülkenin son yıllarda önceliği “gayrimenkul odaklı kalkınma projeleri” yerine “kültür odaklı kentsel gelişim projelerine” yer vermekte olduğu görülmektedir.

Almanya (Ruhr Havzası), İngiltere (Glasgow, Liverpool, Londra), İspanya (Bilbao) ve Fransa (Metz ve Lens bölgeleri), gibi gelişmiş ülkeler işsizliğin arttığı, sosyal katılımın azaldığı bölgelerde kültür ve sanatsal yatırımlarla kentsel canlanma yaratmaya çalışmakta, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar gibi petrol zengini Arap ülkeleri ise sadece petrol gelirleri ile yetinmeyip ülke gelirlerini çeşitlendirmek amacı ile kültürel yatırımlara öncelik vermektedirler (Abu Dabi’de Gugenheim ve Louvre Müzelerinin şubeleri, Katar’daki İslam Sanatları Müzesi vs).

Türkiye merkezli Fransız şirketleri dahil projeye destek veriyor.

İmza töreninde konuşan proje elçisi Can Çakmur Depremin ardından 4-5 ay geçmişken bölgeyi kültür ve sanatla yeniden kurabileceğimize dair bir inanç taşıdığını, öğrenci ve eğitmene enstrüman desteği hedeflerini dile getirdi

Hatay Akademi Orkestrası Sanat Yönetmeni ve Kurucusu Ali Uğur ile Metz Grand East Ulusal Orkestrası Sanat Yönetmeni ve şefi David Rehland birbirlerine karşılıklı yerel enstrüman hediye etti.

Uzun soluklu bir sponsorluk ve destek projesi Deprem bölgesindeki çocukların yeniden müzik yapmalarına yardımcı olmak için bağışınızı “Umut notaları” projesi için açılan aşağıda belirtilen hesaba gönderebilirsiniz! TL HESAP BİLGİLERİ Hesap Adı: İstanbul Kültür Sanat Vakfı Banka Adı: Garanti Bankası Banka Şubesi: İstanbul Kurumsal IBAN TL : TR98 0006 2000 3810 0006 2492 84 Açıklama : Umut notaları

yilmazparlar@yahoo.com

Umut Notaları Projesi